Biopsja Aspiracyjna Gruboigłowa Mammotomiczna Piersi (BAG)

Biopsja Aspiracyjna Gruboigłowa (w skrócie BAG) to druga pod względem popularności metoda diagnostyki zmian piersi. Badanie jest wykonywane z wykorzystaniem grubszej niż w przypadku biopsji cienkoigłowej igły. Jej średnica wynosi 2,1 mm.

Biopsja przeprowadzana jest pod kontrolą chirurga – najczęściej w sytuacji, gdy zmianom towarzyszą mikrozwapnienia. Lekarz wykonuje nacięcie, a następnie wprowadza w pierś igłę celem pobrania fragmentu tkanki. Z uwagi na ograniczenie co do ilości pobranego materiału histopatologicznego, wkłucie najczęściej powtarza się 4 – 6 razy. Czasem potrzebne jest wykonanie kilku odrębnych nakłuć, by zwiększyć dokładność diagnostyczną. Po badaniu może wystąpić krwawienie bądź zasinienie.

Biopsję aspiracyjną gruboigłową wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym. Pacjentka dyskomfort odczuwać może jedynie w trakcie podawania znieczulenia. Po zabiegu nie jest wymagana hospitalizacja.

Jeszcze dokładniejszą metodą badania zmian w piersiach jest biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią – mammotomiczna. Zabieg ten zwiększa dokładność wyników i prowadzony jest przy monitoringu z wykorzystaniem ultrasonografu. Do wykonania mammotomii nie jest potrzebne wykonanie dodatkowego nacięcia, igła zaś ma 3mm.

Więcej informacji o oferowanych przez nasz Ośrodek metodach biopsji oraz o cenach usług uzyskasz, kontaktując się z nami.

Zapraszamy.