Diagnostyka obrazowa

USG piersi

Sonomammografia – czyli USG piersi to podstawowe, nieinwazyjne i bezbolesne badanie, niezbędne w prawidłowej diagnostyce guzków piersi. Badanie ultradźwiękami jest bezpieczne – może być przeprowadzone u kobiet w ciąży, nie wpływając na stan płodu. Nie ma także żadnych przeszkód czy przeciwskazań do wykonania badania USG w trakcie karmienia dziecka piersią.

Dzięki nowoczesnym aparatom do ultrasonografii możemy uzyskać wiarygodny obraz zarówno w trybie 2D, jak i 3D (obraz trójwymiarowy).

USG piersi wykonane na najwyższej klasy aparacie pozwala dokładnie określić wielkość zmiany chorobowej z dokładnością do 0,1mm znajdującej się w gruczole piersiowym. Regularne wykonywanie USG piersi (profilaktycznie co 6 miesięcy) – połączone z samobadaniem i mammografią (po 40 r.ż.) – to niezbędny element profilaktyki nowotworów piersi, pozwalający na wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia zmiany chorobowej.

Sprzęt najnowszej generacji – bezkompromisowa jakość obrazu w każdym detalu

W klinikach Medycyna Dąb działa pracownia ultrasonograficzna wyposażona w najnowszy sprzęt cyfrowy klasy premium marki HITACHI Arietta 750. Kluczowe zalety aparatu USG, wykorzystywanego w naszej pracowni to:

  • Superprecyzyjny obraz guza z dokładnością do 0,1mm – najnowocześniejsze głowice ultrasonograficzne wykonane z japońską perfekcją i wykorzystujące zaawansowane technologie Multi-Layered, Single Cristal, Capacitive Micro – machined
  • Real – Time 3D (4D) – obrazowanie 3D w czasie rzeczywistym (tzw. 4D)
  • Elastografia – Real-time Tissue Elastography (RTE) – elastografia w czasie rzeczywistym oraz Shear Wawe Measurment (SWM) – zapewniają z wyjątkową precyzją ocenę sztywności badanych tkanek guza (im bardziej twardy tym bardziej podejrzany)
  • Detective Flow Imaging – (DFI) przy zachowaniu bardzo wysokiego Frame Rate (płynność obrazu) oraz opcja Dopplera przepływów naczyniowych w badanym guzie zapewnia nieosiągalne w innych aparatach obrazowanie mikroprzepływów
  • Obrazowanie kontrastowe harmoniczne CHI (Contrast Harmonic Imaging)
  • RVS fuzja obrazów USG z badaniami Rezonansu Magnetycznego (MRI), Tomografii Komputerowej (CT) co pozwala na zaawansowane planowanie biopsji
  • Prezentacja przestronnych i precyzyjnych kolorowych zdjęć, będących podstawą diagnostyki guzów piersi

Elastografia piersi na aparatach USG Hitachi Arietta 750 w diagnostyce guzów piersi

Elastografia, czyli określenie twardości guzka ma olbrzymie znaczenie w odróżnieniu guzka łagodnego od raka piersi.
Diagnostyka piersi jest najbardziej naturalnym i najczęstszym zastosowaniem elastografii, nie tylko ze względu na powierzchowne położenie, ale także na ścisłą zależność pomiędzy złośliwością zmian w piersiach a ich twardością.

Elastografia piersi ma kluczowe znaczenie dla różnicowania guzków piersi łagodnych (mniej twardych) od raka piersi (bardziej twardy guz), co ma decydujący wpływ na dalsze postępowanie. Elastografia najczęściej znajduje zastosowanie do udowodnienia łagodnego charakteru zmiany i oddalenia wskazań do biopsji tam, gdzie nie jest ona potrzebna. Często dostarcza dodatkową informację o zmianach z pozoru łagodnych.

Na życzenie pacjentek umożliwiamy przekazanie dokumentacji z badań w formie cyfrowej (dowolny nośnik elektroniczny) – istnieje możliwość wygodnego odtworzenia procedury diagnostycznej.

Mammografia

Mammografia jest badaniem obrazowym, wykorzystującym niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego. Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich obu piersi. Uzyskany obraz w mammografii pozwala wykryć tzw. zmiany bezobjawowe we wczesnym stadium, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne lub zmiany, których nie uwidocznimy w USG piersi na przykład mikrozwapnienia.

Mammografia nie jest lepsza czy gorsza od badania USG piersi. Razem z USG piersi wzajemnie się uzupełniają. Należy pamiętać, iż mammografię profilaktyczną wykonujemy po 40 r.ż. co dwa lata.

Rezonans piersi

Badanie metodą rezonansu magnetycznego, potocznie nazywane MRI (Magnetic Resonance Imaging) umożliwia uzyskanie anatomicznych obrazów piersi bez wykorzystania promieniowania rentgenowskiego. Metoda ta za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych jest w stanie wykryć zmiany o wielkości około 2mm.

MRI piersi, czyli mammografia metodą rezonansu magnetycznego ma bardzo wysoką czułość diagnostyczną dochodzącą nawet do 97%. Dzięki temu MRI daje możliwość wczesnego wykrycia zmian bezobjawowych, które często nie są widoczne w klasycznym badaniu mammograficznym.

Pamiętaj, iż mimo znacznego rozwoju technologicznego sprzętu do diagnostyki obrazowej piersi,
nie udało się stworzyć aparatury, która by w 100% dała odpowiedź na temat charakteru zmiany w piersi.
Pewne rozpoznanie to wyłącznie badanie histopatologiczne podejrzanego guzka
(absolutnie nie badanie cytologiczne po biopsji cienkoigłowej – BAC).