Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa (BAC)

Jedną z metod pobrania materiału komórkowego do badania jest użycie strzykawki zakończonej cienką igłą. Wykorzystywana jest ona w diagnostyce różnego rodzaju nowotworów. Decyzja o wykonaniu biopsji poprzedzona jest badanie USG, na którym widoczny jest guzek lub samobadaniem, w sytuacji, kiedy jest on wyczuwalny palpacyjnie. Podczas wykonywania zabiegu pacjent może być w pozycji siedzącej lub leżącej. W przypadku podejrzenia nowotworu piersi zaleca się, aby wycinek pobierany był w poziomie. Uznaje się, że badanie to jest najbardziej komfortowe dla pacjentki. Wykonywane jest bez znieczulenia oraz trwa zaledwie kilka chwil. Ponieważ badanie jest właściwie bezbolesne i jest niemalże nie inwazyjne, pacjentka po jego zakończeniu nie wymaga hospitalizacji i może udać się do domu. Wyjątkiem jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa narządów jamy brzusznej, którą wykonuje się w warunkach szpitalnych. Badanie to nie powoduje właściwie żadnych powikłań. Bardzo rzadko zdarza się nawet, aby w miejscu wkucia powstał choćby niewielki siniak. Biopsja najczęściej wykonywana jest w naszym oddziale mającym swoją siedzibę w mieście Katowice.

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej

Biopsja piersi stosowana jest również w celu pobrania płynu z torbieli. Wskazaniem do jej wykonania są również powiększone węzły chłonne oraz wszelkiego rodzaju zmiany guzowate. Badanie to jest najczęściej stosowane nie tylko w przypadku diagnostyki piersi, ale również tarczycy, węzłów chłonnych oraz ślinianek i guzków w tkankach miękkich. Najczęściej wykonywana jest także w diagnostyce szpiku kostnego, wątroby oraz płuc. Biopsja cienkoigłowa nie zostanie wykonana, jeżeli pacjent nie wyrazi na nią zgody lub w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi.

Wiarygodność wyniku

Niewątpliwym plusem badania jest to, że wynik jest gotowy do odbioru po kilku dniach, natomiast w nagłych wypadkach możliwe jest uzyskanie go w zaledwie kilka godzin. Należy pamiętać, że BAC pozwala jedynie na diagnostykę odnoszącą się do pobranych tkanek. Ten rodzaj badania nie pozwala na ocenę struktury, przez co nie jest możliwe postawienie dokładnego rozpoznania. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że materiał pobierany jest bardzo cienką igłą, przez co w niektórych wypadkach może okazać się niewystarczający do postawienia diagnozy. Jeżeli pobrana tkanka jest niereprezentacyjna, lecz jej struktura wskazuje na prawdopodobieństwo nowotworu, badanie jest ponownie wykonywane, lecz inną metodą.