WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH NA ZASADACH OKREŚLONYCH W POLITYCE PRYWATNOŚCI, JEŚLI NIE WYRAŻASZ ZGODY NA WYKORZYSTYWANIE COOKIES WE WSKAZANYCH W NIEJ CELACH, W TYM DO PROFILOWANIA, PROSIMY O WYŁĄCZNIE COOKIES W PRZEGLĄDARCE LUB OPUSZCZENIE SERWISU
Biopsje piersi
Biopsja Mammotomiczna Piersi – Mammotomia (VAB Vacuum Assisted Biopsy)
Aktualnie mammotomia to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda badania zmian piersi stosowana jako standard w najlepszych ośrodkach na świecie.
Biopsja mammotomiczna jest komfortowym i bezbolesnym zabiegiem polegającym na wycięciu całego guza piersi lub pobraniu tylko wycinków z podejrzanego guza w celu diagnostyki. Pobrany materiał jest natychmiast wysyłany do badania histopatologicznego. Wykonuje się ją zawsze wtedy, kiedy podczas USG lub mammografii zostaje uwidoczniona zmiana w obrębie gruczołu piersiowego.
W klinikach Medycyna Dąb w mieście Warszawa, Katowice wykonywana jest od wielu lat biopsja piersi mammotomiczna, z powodzeniem stosujemy ją się także przy usuwaniu zmian do 2cm, z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. Zabieg ten wykonywany jest prywatnie przy użyciu najnowszych technologii i supernowoczesnej aparatury. Mammotomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas całego zabiegu na ekranie USG specjalista obserwuje prawidłowość i postęp w usuwaniu guzka piersi.
Zalety biopsji mammotomicznej
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że biopsja mammotomiczna to mało inwazyjny zabieg, gdyż nie ma cięcia i szpecącej blizny, nie zakłada się szwów, nie deformuje piersi. Jest to odpowiednia forma badania także dla pacjentek po przebytych operacjach guzków piersi oraz przy zwyrodnieniach wielotorbielowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że biopsja mammotomiczna trwa zaledwie 10 -15 minut. Korzyści dla zdrowia płynącego z jej wykonania są dużo wyższe niż poniesione koszty finansowe.
Biopsja mammotomiczna jest często jedyną metodą diagnostyki lub leczenia kobiet z protezami piersi, ponieważ ryzyko uszkodzenia protezy jest znikome.
Można stwierdzić, że biopsja mammotomiczna ma same zalety, ale ma jedno ograniczenie – wielkość litego guzka, czyli ok.2cm. Zbyt długie zwlekanie może spowodować, że guz urośnie i wtedy jedyną metodą na pozbycie się guzka pozostanie cięcie i pobyt w szpitalu.
Bezbolesna
Nie ma cięcia
Nie ma szwów
Nie ma blizny
Nie leży się w szpitalu
Szybka 10-15 minut
Najczęściej zadawane pytania
Pacjentki często pytają, czy konieczność wykonania biopsji mammotomicznej oznacza, że chorują na nowotwór. Oczywiście, że nie. Biopsję guza piersi wykonuje się standardowo w przypadku każdej wykrytej zmiany o niepewnym charakterze. Badania donoszą, że ponad 80% wyników wskazuje na zmiany o charakterze łagodnym.
Bardzo często pojawiają się również pytania, czy biopsja mammotomiczna to dobry wybór. W odpowiedzi na to pytanie warto poruszyć kilka kwestii. Przede wszystkim jest to badanie innowacyjne, zdecydowanie mniej inwazyjne niż w przypadku zabiegu chirurgicznego. Nie wymaga pobytu w szpitalu, dlatego też jest zdecydowanie mniej stresujące dla samej pacjentki a uzyskany materiał histopatologiczny jest w 100% pewny. Należy również zwrócić uwagę na wysoką dokładność tego rodzaju biopsji. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwala na wskazanie niemal bezbłędnej lokalizacji guza z dokładnością do 1mm, a rotacyjny system próżniowy umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do zbadania w postaci, która daje rzetelne wyniki.
Dla pacjentek istotna jest także średnica igły, którą zabieg jest wykonywany. W przypadku biopsji mammotomicznej wynosi ona 2-3mm a dla porównania, przy chirurgicznej nacięcie ma ok. 5cm. Po badaniu pozostaje więc jednie niewielki ślad. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zabieg w wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz nie wymaga pobytu w szpitalu, dzięki czemu po zakończeniu badania można wrócić do domu.
Mammotomia jest bardzo chętnie wybierana przez młode kobiety ze względu na niewielką bliznę pozostającą po jej przeprowadzeniu. Jeżeli zaś chodzi o biopsję cienkoigłową, należy pamiętać, że może być ona niewystarczającą do postawienia pełnej diagnozy, gdyż histopatolog nie ma możliwości oceny charakteru nowotworu.
Biopsję mammotomiczną można również przeprowadzić po wycięciu łagodnego guzka piersi, przy badaniu zmian drugiej piersi po amputacji tej z nowotworem bądź też w leczeniu oszczędzającym. Jak przy każdym zabiegu również w tym wypadku występują przeciwwskazania do jej wykonania, a należą do nich: zaburzenia krzepliwości krwi, skórne infekcje w miejscu planowanej mammotomii, niewydolny układ immunologiczny.
Biopsja Gruboigłowa (BAG)
Jest biopsją wyłącznie diagnostyczną, nie da się usunąć guza przy pomocy tej metody. Badanie polega na pobraniu materiału tkankowego, a nie tylko komórkowego (cytologicznego) jak w przypadku biopsji cienkoigłowej (BAC) czyli jest bardziej dokładna.
Biopsję gruboigłową wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia oraz igły o relatywnie dużej średnicy (około 3 mm), która wnika do tkanki guza. Biopsję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, igłę wbija się do guza. Po dojściu igły do guza uruchamiany jest mechanizm spustowy, który powoduje wbicie igły na głębokość ok. 2-3 cm i pobranie wycinka tkankowego. Procedura jest powtarzana kilka razy, aby uzyskać odpowiednią ilość wycinków do badania histopatologicznego.
Otwarta Biopsja Chirurgiczna (klasyczny zabieg operacyjny)
Jest klasycznym zabiegiem chirurgicznym. W znieczuleniu miejscowym lub rzadziej ogólnym chirurg wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie na skórze w okolicy guza. Wycięty w całości guz czasem z dużym marginesem zdrowych tkanek piersi wysyła się do badania histopatologicznego. Procedura wykonywana jest na sali operacyjnej, zakładane są szwy na skórę, powstaje blizna na zewnątrz i w wewnątrz piersi. Tylko przy odpowiednim doświadczeniu chirurga, nie dochodzi do trwałej deformacji lub ubytku piersi.
Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa (BAC)
Jedną z metod pobrania materiału komórkowego do badania jest użycie strzykawki zakończonej cienką igłą. Niewątpliwym plusem badania jest to, że wynik jest gotowy do odbioru po kilku dniach. Należy pamiętać, że BAC jest tylko badaniem cytologicznym i pozwala jedynie na diagnostykę odnoszącą się do pobranych komórek. Ten rodzaj badania nie pozwala na ocenę struktury guza piersi, przez co nie jest możliwe postawienie dokładnego rozpoznania. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że materiał pobierany jest bardzo cienką igłą, przez co w niektórych wypadkach może okazać się niewystarczający do postawienia diagnozy. Jeżeli pobrane komórki są niereprezentacyjne, a struktura guzka piersi wskazuje na prawdopodobieństwo nowotworu, badanie jest ponownie wykonywane inną metodą. Często przez to dochodzi do niepotrzebnego wydłużenia tak cennego czasu diagnostycznego.
Biopsja cienkoigłowa piersi powinna być stosowana głównie do diagnostyki powiększonych węzłów chłonnych. Badanie to jest również stosowane w przypadku diagnostyki tarczycy, ślinianek oraz guzków w tkankach miękkich.