Gruczolakowłókniaki – rozwiewamy wątpliwości

Nie wszystkie zmiany w piersiach są powodem do obaw. Tak właśnie jest z gruczolakowłókniakami, które zazwyczaj nie mają złośliwego charakteru. Jednak każde wyczuwalne guzki muszą być skonsultowane z lekarzem, aby zweryfikować diagnozę, móc wykluczyć zagrożenie i opracować ewentualny plan leczenia. Jakie są objawy gruczolakowłókniaków, co zrobić po postawieniu diagnozy oraz jaki wpływ mają one na życie i zdrowie kobiety? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Gruczolakowłówniak – objawy

Gruczolakowłókniak jest jednym z najpowszechniej występujących łagodnych zmian w piersiach kobiet. Najczęściej problem ten dotyczy młodych osób, między 18 a 30 rokiem życia. Są to więc zmiany, które dotykają przede wszystkim kobiety w okresie rozrodczym. Zmiany w postaci gruczolakowłókniaków wyraźnie oddzielają się od innych tkanek, mają przeważnie okrągły kształt, jednak ich wielkość może być różna. Zazwyczaj obecność guzka nie powoduje zwiększonej bolesności, dlatego trudno tutaj mówić o wyraźnych objawach. O obecności gruczolakowłókniaka można dowiedzieć się podczas samobadania piersi lub w trakcie wizyty u lekarza. Guzek jest mocno odznaczony, ruchomy i można go przesuwać względem innych tkanek i skóry. Również podczas ucisku guzka może być wyczuwalny ból, ale nie jest to reguła. Czasami bolesność może występować również samoistnie. Zdarza się, że guzków jest więcej niż jeden lub też występują one w obu piersiach.

Łagodne guzki – usuwać czy nie?

Wykryte zmiany muszą być dokładnie zbadane i kontrolowane przez lekarza. Konkretne leczenie gruczolakowłókniaków ogranicza się jedynie do ich ewentualnego wycięcia. Lekarze zazwyczaj zalecają usunięcie gruczolakowłókniaków za pomocą prostego zabiegu chirurgicznego. Zdarza się, że zwłaszcza w przypadku bardzo młodych pacjentek, nie wykonuje się zabiegu, a jedynie stale kontroluje zmiany. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i wielkości czy mnogości guzków. Częstymi wskazaniami do wycięcia gruczolakowłókniaków są:

  • dolegliwości bólowe,
  • duże zmiany lub powiększające się,
  • nieproporcjonalny wygląd piersi,
  • ryzyko złośliwości guzka.

Co interesujące, u kobiet powyżej 35 roku życia, łagodne guzki tego typu, ulegają zmniejszeniu lub całkowitemu zaniknięciu.

Ryzyko złośliwego nowotworu

Przy diagnozie gruczolakowłókniaków w piersiach nie ma większych powodów do niepokoju. Są to zmiany łagodne, które tylko w nielicznych przypadkach mogą zamienić się w złośliwego guzka. Szacuje się, że ryzyko to dotyczy mniej niż 2% przypadków. Jednocześnie, większą tendencję do takiej sytuacji mają kobiety, u których w rodzinie wystąpiły już przypadki raka piersi.

Gruczolakowłókniak – antykoncepcja hormonalna i ciąża

Występowanie gruczolakowłókniaków nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Podobnie jest w przypadku chęci stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednak zmiany te mogą powiększać się zarówno w ciąży, jak i podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Duży gruczolakowłówniak może również uciskać i utrudniać kamienie dziecka piersią. Dlatego najlepiej jest usunąć guzki, zanim zaplanuje się ciążę czy rozpocznie antykoncepcję hormonalną. Niestety, raz usunięte gruczolakowłókniaki nie gwarantują, że problem ponownie nie wróci. Dlatego wszelkie wątpliwości, szczególnie w okresie ciąży czy karmienia piersią, najlepiej jest konsultować ze swoim lekarzem. Jednocześnie warto pamiętać, że wykryte w trakcie ciąży gruczolakowłókniaki nie stanowią dla niej zagrożenia. W tym przypadku ważna jest regularna kontrola i bycie pod stałą opieką specjalisty.