Mammografia

Czym jest mammografia?

Mammografia jest to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim. Pozwala ona na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych sutka. Szczególnie przydatna jest w badaniach przesiewowych oraz stosowana jest w profilaktyce w przypadku kobiet dojrzałych.

Wskazania i przygotowanie do badania

Mammografia powinna być regularnie wykonywana przez kobiety powyżej 45 roku życia, jeżeli nie ma żadnych innych wskazań mogących świadczyć o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór. Poza wiekiem skierowanie na badanie otrzymamy od lekarza prowadzącego, kiedy występują fizyczne niepokojące objawy, do których należą m.in. ból piersi, podejrzenie zmian sutkowych, wyczuwalne guzy lub przebyta terapia hormonalna. W takich wypadkach mammografia jest szczególnie przydatna, a jej wykonanie możliwe jest w miastach takich jak Warszawa i Katowice oraz w wielu mniejszych miejscowościach. Zanim pacjentka przystąpi do badania, powinna poinformować lekarza o swoim wieku oraz podać datę ostatniej miesiączki. Istotne jest również czy kobieta rodziła, karmiła piersią, a także czy przyjmuje jakieś leki hormonalne. Jeżeli pacjentka miała kiedykolwiek wykonywane badanie piersi, powinna mieć wynik przy sobie. Samo przygotowanie do badania nie jest skomplikowane. W dniu badania kobieta nie powinna używać talków, balsamów ani dezodorantów w górnej partii ciała. Jeżeli zostało wydane skierowanie, należy zabrać je ze sobą, podobnie jak ewentualne wcześniejsze wyniki badań mammograficznych.

Skuteczność mammografii w diagnostyce

Mammografię zdecydowanie częściej stosuje się w diagnostyce kobiet dojrzałych. Wynika to głównie z budowy samej piersi. Z wiekiem powstaje bowiem zdecydowanie więcej tkanki tłuszczowej niż gruczołowej przeznaczonej do wytwarzania mleka. Ma to ogromne znaczenie w prawidłowym odczycie badania mammograficznego. Tkanka gruczołowa ma bowiem jasne zabarwienie tak samo, jak nowotwór, natomiast tłuszczowa jest ciemna, co pozwala na łatwe odróżnienia zdrowej piersi od chorej. Mammografia to badanie, które doskonale obrazuje nawet bardzo małe, kilkumilimetrowe zmiany oraz pozwala na ocenę kształtu guza. Badanie to bardzo często zostaje uzupełnione o USG, aby doprecyzować, czy dana zmiana ma charakter złośliwy. USG pozwala bowiem na odróżnienie zwykłych torbieli od nowotworu.

mIV_21