Poradnia chirurgii naczyniowej

Chirurgia naczyniowa to specjalność chirurgii ogólnej. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych. Chirurg naczyniowy jest specjalistą od wykrywania nieprawidłowości ukrwienia – czyli m.in. żylaków, zwężeń tętnic, niebezpiecznych zakrzepów i zrostów wewnątrz naczyń żylnych. Chirurgia naczyniowa zajmuje się także schorzeniami układu limfatycznego m.in. obrzękami. Co istotne – chirurg naczyniowy nie wykonuje zabiegów z zakresu kardiochirurgii i neurochirurgii.

Schorzenia naczyń krwionośnych – badania

Diagnostyka schorzeń układu naczyniowego obejmuje m.in. wywiad, oględziny (w przypadku widocznych zmian chorobowych np. owrzodzeń), badania laboratoryjne i badanie USG. Najbardziej znaną i skuteczną metodą diagnozowania zmian chorobowych w żyłach i tętnicach jest tzw. badanie Dopplera, czyli USG ukazujące wydajność wybranych naczyń krwionośnych. USG z funkcją Dopplera pozwala na precyzyjne zbadanie drożności naczyń i wskazanie miejsc ewentualnych zmian chorobowych. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania.

Poradnia chirurgii naczyniowej – jakie schorzenia diagnozujemy?

  • zwężenia naczyń będące skutkiem miażdżycy,
  • zwężenia naczyń o charakterze zapalnym,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • zakrzepica żylna,
  • tętniaki,
  • zespół stopy cukrzycowej,
  • diagnostyka i leczenie obrzęków limfatycznych.

Jak wygląda leczenie schorzeń naczyniowych?

Metoda leczenia zależy od typu schorzenia i stopnia rozwoju choroby. Pierwszy etap leczenia obejmuje zazwyczaj farmakoterapię. Choroby układu naczyniowo-krwionośnego często niosą ogromne ryzyko zagrożenia życia (tętniaki, zrosty i zwężenia naczyń, zakrzepica) – jednym z niezbędnych rozwiązań może być zatem zabieg chirurgiczny. Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii naczyniowej (operacje wewnątrznaczyniowe i klasyczne) zalicza się m.in.: rozszerzanie lub oczyszczanie światła naczyń, usuwanie zrostów, a w niektórych przypadkach także rekonstrukcje naczyń.


Przejdź do kolejnej kategorii - Poradnia chirurgii ortopedycznej