Poradnia gastroenterologiczna dla dorosłych

Gastrologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką zaburzeń czynności układu pokarmowego i wynikających z nich schorzeń. Działalność specjalisty gastrologa jest najczęściej kojarzona z leczeniem chorób żołądka i jelit. W rzeczywistości lekarze tej specjalności zajmują się bardzo szeroką gamą schorzeń – od chorób przełyku, jelit, odbytu, dróg żółciowych aż po schorzenia trzustki i wątroby. Gastrologia obejmuje też diagnostykę i leczenie zmian nowotworowych układu pokarmowego.

W przypadku już zdiagnozowanej, przewlekłej choroby układu pokarmowego gastrolog fachowo doradzi w kwestii profilaktyki danego schorzenia np. w wyborze właściwej diety.

Choroby układu pokarmowego – jakie schorzenia leczymy?

  • choroby przełyku np. refluks przełyku,
  • choroby żołądka np.: choroba wrzodowa, żylaki dna żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • nowotwory łagodne i złośliwe żołądka (polipy żołądka, chłoniaki, rak żołądka),
  • choroby dwunastnicy i trzustki,
  • choroby jelita cienkiego,
  • choroby jelita grubego, w tym m.in. zespół jelita drażliwego,
  • choroby wątroby i dróg żółciowych.

Poradnia gastroenterologiczna – kiedy warto skorzystać?

Skierowanie do gastrologa otrzymują pacjenci, u których występuje konieczność precyzyjnej diagnozy dolegliwości układu pokarmowego. Ból żołądka, zgaga, mdłości po spożyciu określonych pokarmów – to powszechnie występujące dolegliwości, które nie muszą oznaczać obecności poważnej choroby.

W niektórych przypadkach (np. przy podejrzeniu choroby przewlekłej) dalsza diagnostyka bywa jednak konieczna. Wizyta w poradni gastrologicznej jest wskazana przy nawracających dolegliwościach (m.in.: bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, niestrawność, zaparcia, pojawienie się krwi w stolcu) ze strony żołądka, jelit czy wątroby. Badań gastrologicznych nie należy się obawiać. Niektóre mogą powodować lekki dyskomfort, ale w długotrwałej perspektywie warto docenić precyzyjny wynik badania i możliwość zapobiegania poważnym chorobom.