Poradnia neurologiczna dla dzieci

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem, diagnostyką i leczeniem schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Od prawidłowej pracy mózgu i obwodowego układu nerwowego zależy funkcjonowanie całego organizmu. Jakiekolwiek zaburzenia w przewodzeniu sygnałów nerwowych (np. z mięśni do mózgu) mogą dawać różnorodne objawy wymagające dalszej diagnostyki. Neurolog bada przyczyny powszechnie występujących dolegliwości (tu m.in. zawroty głowy, zaburzenia czucia, bóle kręgosłupa, bóle mięśniowe, zaburzenia koncentracji i pamięci), które mogą mieć przyczynę w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń i zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego u niemowląt, dzieci i nastolatków.
W przypadku podejrzenia jakichkolwiek zaburzeń rozwojowych diagnozą może być już objęte dziecko w wieku niemowlęcym (w tym m.in. wcześniaki i dzieci, które urodziły się w trakcie porodu z powikłaniami). W przypadku dzieci szkolnych i nastolatków neurolog może diagnozować dowolne typy istniejących zaburzeń mowy, ruchu, koordynacji ruchowej, reakcji mięśniowej, uwagi czy koncentracji. W wybranych przypadkach koniecznym może okazać się także współpraca z psychiatrą.

Poradnia neurologiczna – jakie badania wykonujemy?

Kompleksowe badanie neurologiczne dziecka obejmuje:

  • oględziny (typ budowy ciała; stan kości i mięśni, postawy, ułożenia),
  • badanie głowy (ustawienie, ruchomość, kształt i wymiary czaszki),
  • badanie nerwów czaszkowych,
  • badanie kończyn górnych (ułożenie, siła, ruchomość, zborność, odruchy, czucie),
  • badanie tułowia (odruchy brzuszne, ruchomość kręgosłupa),
  • badanie kończyn dolnych (ułożenie, siła, ruchomość, zborność, odruchy, czucie),
  • badanie czucia powierzchownego,
  • badanie chodu,
  • badanie mowy,
  • badanie objawów oponowych.

Kiedy należy skorzystać z poradni neurologicznej?

Na wizytę w poradni neurologicznej dla dzieci może nas skierować lekarz rodzinny lub pediatra (wizyta prywatna nie wymaga skierowania). Po poradę do neurologa dziecięcego udają się najczęściej rodzice, którzy zauważają opóźnienia w rozwoju psychofizycznym dziecka. Martwić mogą takie objawy jak np. znaczna asymetria ciała u niemowlęcia, zbyt duże lub niewielkie napięcie mięśni, opóźnione reakcje dziecka. W przypadku dzieci starszych, rodziców niepokoją najczęściej tiki nerwowe, problemy z koncentracją czy ogólny brak koordynacji psychoruchowej. Wizyta u pediatry nie zawsze pozwala na ustalenie dokładnej diagnozy – stąd konieczność fachowej pomocy neurologa dziecięcego.


Przejdź do kolejnej kategorii - Pracownia USG