Rak piersi – jego rodzaje i leczenie

Schorzenia piersi możemy podzielić na te o charakterze łagodnym i złośliwym. Jakie są objawy raka piesi? Nowotwór złośliwy sutka może przyjmować postać naciekającą i nienaciekającą. Nowotwór sutka przyjmuje objawy kliniczne zazwyczaj wtedy, kiedy jest już w zaawansowanym stadium.

Zmiany o charakterze łagodnym

Nie wszystkie zmiany, które są wyczuwalne w piersiach, mają charakter złośliwy. Wiele z nich, szczególnie w przypadku młodych kobiet, jest jedynie niegroźnymi zmianami. Guzki w piersiach mogą pojawić się nawet przed dwunastym rokiem życia i nie będą to objawy raka sutka. Pojawiają się one również w przypadku kobiet bezdzietnych, miesiączkujących nieregularnie oraz wtedy, gdy w rodzinie były przypadki raka sutka. Nowotwór złośliwy ma podobne objawy jak wiele łagodnych zmian. Dlatego właśnie konieczna jest diagnostyka za każdym razem, aby wykluczyć ewentualne przerzuty oraz określić rokowania. Rak zapalny sutka u kobiet to choroba, której leczenie jest wielotorowe, wymagające w późniejszym czasie ciągłej kontroli najczęściej w postaci regularnych badań mammograficznych, uzupełnionych o zdjęcia USG szczególnie w przypadku powstawania jakichkolwiek zmian.

Gruczolakowłókniak (fibroadenoma)

Łagodne guzy w piersiach również mają swoje rodzaje. Najczęściej spotykanym u kobiet w młodym wieku są gruczolakowłókniaki. Powstają one w wyniku rozrostu dwóch warstw – gruczołowej i włóknistej. Najczęściej znajdują się one w obrębie sutka. Gruczolakowłókniaki to guzki o średnicy od 1 do 3 cm, które charakteryzuje bezbolesność, łatwość przesuwania oraz regularny, dobrze wyczuwalny kształt. W ponad 20% przypadków będzie to nie jedna zmiana a kilka. Powstanie tego rodzaju guzków nie zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwór, jednak zaleca się ich usunięcie w znieczuleniu miejscowym. Tego rodzaju postępowanie wynika z faktu, że gruczolakowłókniaki rosną i mogą osiągnąć nawet 20 cm. Tak duży wzrost następuje najczęściej w czasie ciąży lub podczas przyjmowania niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych. Usunięcie tego rodzaju zmiany nie gwarantuje, że nie powstanie ona w przyszłości w tej samej lub drugiej piersi.

Zwyrodnienie włóknisto-torbielkowate sutka (mastopatia, dysplazja)

Torbiele w piersiach to przypadłość, która najczęściej dotyka kobiety między 45 a 55 r. ż. Zmiana ta przyjmuje postać torbielowato-włóknistą i może występować zarówno pod postacią pojedynczych, drobnych zmian, jak i dużych powstałych w wyniku przewlekłych zaburzeń hormonalnych. Wyróżniamy dwie podstawowe formy tego rodzaju zwyrodnienia sutka. W pierwszej następuje rozrost końcowych odcinków przewodów mlecznych w formie wykształconych torbielek, wysłanych prawidłowym nabłonkiem. W drugiej postaci przeważają zwyrodnienia w formie nawarstwień nabłonka i brodawkowatych wyrośli, prowadzących do wytwarzania nieprawidłowych struktur zrazikowych. Zmiany mastopatyczne mogą występować jako małe ogniska lub zajmować część, lub cały miąższ w jednym, lub obu sutkach. Zwyrodnienia drobnotorbielkowate mogą łączyć się w kilka większych, przez co kobieta ma wrażenie, że cała pierś wypełniona jest zmianami o różnej wielkości. Zazwyczaj tego rodzaju zmiany są bezbolesne. Ewentualny dyskomfort lub ból mogą pojawić się wraz z nadejściem miesiączki. Przyczyną powstania zmian torbielowatych bardzo często są zaburzenia hormonalne, dlatego ich diagnostykę rozpoczynamy od badań krwi określających przede wszystkim poziom estradiolu, progesteronu i testosteronu należących do grupy jajnikowej. Istotnej jest również sprawdzenie prolaktyny, luteotropiny, folikulostymuliny oraz tarczycy. Charakterystyczną cechą torbieli są guzy przybierające formę elastyczną. Wynika to głównie z faktu, że wypełnione są płynem, przez co są bardzo plastyczne. Wykonanie badania USG ma na celu potwierdzenie, z jaką zmianą mamy do czynienia. Po pełnej diagnozie torbiele są nakłuwane a ich zawartość usuwana i badana pod kątem obecności komórek nowotworowych. Usunięcie powstałych zmian jest konieczne: jeśli badanie płynu przyniesie wyniki wskazujące na wielkotorbielowatą postać choroby torbielowato-włóknistej obarczonej zwiększonym ryzykiem rozwoju raka. Takie samo postępowanie stosuje się w przypadku krwistego charakteru płynu lub kiedy zmiana powraca w dość krótkim czasie. Należy bowiem pamiętać, że w torbieli może rozwijać się rak sutka.

Brodawczak (papilloma intraductale)

Niektóre zmiany mogą mieć objawy sugerujące, że jest to nowotwór złośliwy sutka. Taka sytuacja występuje w przypadku brodawczaka śródprzewodowego, który przyjmuje postać łagodnego guza. Choroby sutka bardzo często mają objawy sugerujące nowotwór. W tym wypadku guz rozwija się wewnątrz przewodu wyprowadzającego, tuż za brodawką sutkową o średnicy najczęściej kilku milimetrów. Pojedyncze brodawczaki występują zazwyczaj w przypadku kobiet zbliżających się do okresu menopauzy, natomiast u młodszych pań przyjmuje on formę wyczuwalnego guza lub kilku guzków. Najczęstszym objawem tego schorzenia jest żółty, surowiczy, niekiedy podbarwiony krwią, wyciek z brodawki sutkowej. Zmiana ta wymaga usunięcia operacyjnego wraz z fragmentem gruczołu w celu zmniejszenia ryzyka powstania raka sutka.

Wyciek z brodawki sutkowej

Wyciek z brodawki sutkowej może mieć wiele przyczyn. W przypadku młodych kobiet lub tych przyjmujących antykoncepcję doustną czy też leki uspokajające jest to normalny objaw. Tego rodzaju objawy mogą również pojawić się u pań po okresie karmienia piersią, co jest związane z zaburzoną gospodarką hormonalną. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju wycieki, szczególnie krwiste, mogą być również objawem raka, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Torbiel mleczna (galactocele)

Torbiel mleczna to dolegliwość najczęściej dotykającą kobiety karmiące. Zazwyczaj nie wymaga on leczenia, ponieważ zanika samoistnie. Tego rodzaju zmianie może towarzyszyć stan zapalny, który jest normalnym zjawiskiem w przypadku kobiet do 30 roku życia. Jeżeli objawy te utrzymują się długo a kobieta ukończyła 30 lat mogą być one objawem nowotworu złośliwego zwanego rakiem Pageta.

Zmiana kształtu lub wielkości sutka

Kształt i wielkość sutka najczęściej zmienia się w okresie pokwitania i menopauzy. Ze względu jednak na grupę wiekową oraz obszar, którego dotyczy zawsze w takich przypadkach, przeprowadzana jest dokładna diagnostyka kliniczna.

Obrzmienie obu piersi

Zazwyczaj jest to normalny objaw towarzyszący kobietom miesiączkującym. Jeżeli objawy nasilają się, należy wykonać profilaktyczne badania hormonalne.

Zapalenie gruczołu sutkowego

Jest to przypadłość najczęściej dotykająca kobiety karmiące piersią w pierwszych tygodniach laktacji. Może towarzyszyć mu gorączka, ból, zaczerwienie, a nawet obrzęk. W takim wypadku stosowana jest antybiotykoterapia a w przypadku powstania ropnia konieczne jest nacięcie w celu jego usunięcia.