Tłuszczak piersiowy – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wyczuwalne pod palcem, niebolesne, elastyczne i przesuwające się – tak można scharakteryzować rodzaj guzków, które mogą występować w kobiecych piersiach. Jedną ze zmian w obrębie piersi są tłuszczaki, które są niezłośliwymi tworami nowotworowymi. Są to miękkie guzki, które nie wywołują zwykle dyskomfortu podczas dotyku. Czym charakteryzują się tłuszczaki i jakie są powody ich powstawania? W jaki sposób je rozpoznać oraz co zrobić, aby je wyleczyć? Oto najważniejsze informacje na temat tłuszczaków piersiowych.

Tłuszczaki i ich rodzaje

Tłuszczak w piersi to zwykle drobna zmiana w postaci grudki lub kuleczki. Jest to guzek miękki, który da się przesunąć palcem. Zbudowany jest z tkanki tłuszczowej i może przybierać różnej wielkości rozmiary. Guzek może także z czasem ulegać powiększeniu. Co interesujące, tłuszczaki nie pojawiają się wyłącznie w kobiecych piersiach. Znane są także inne ich rodzaje, które tworzą się w rozmaitych miejscach na ciele człowieka. Mogą one pojawić się na innych częściach ciała jako tłuszczaki podskórne. Tłuszczaki tworzą się także wewnątrz ciała, na przykład na organach wewnętrznych. Problem ten dotyczy więc także i mężczyzn.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Dlaczego powstają tłuszczaki? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nawet lekarze nie są w stanie wskazać głównej przyczyny powstawania tego rodzaju zmian. Na pewno tłuszczaki tworzą się z dojrzałych komórek tłuszczowych, tak zwanych adipocytów. Za ich tworzenie mogą odpowiadać pewne procesy zapalne w organizmie – z takimi opiniami można się spotkać wśród specjalistów. Często można mieć ku temu pewne predyspozycje genetyczne. Zdarza się, że na tę przypadłość cierpi kilka osób w rodzinie. Jeśli więc ktoś z bliskich zmaga się z problemem tłuszczaków, istnieje ryzyko wystąpienia tej przypadłości także u innych spokrewnionych osób.

Objawy tłuszczaków piersiowych

Tłuszczaki w obrębie piersi nie wykazują dolegliwości bólowych. Przeciwnie, są to miękkie i przesuwalne zmiany, które nie bolą pod uciskiem. Dlatego wykrycie tłuszczaka wiąże się raczej z badaniem palpacyjnym piersi. Tłuszczaki mogą jednak zwiększać swój rozmiar i stać się bardziej widoczne. Najczęściej występują w pojedynkę, jednak nie jest to jedyna opcja. Możliwe jest występowanie także skupisk tłuszczaków. Jeśli więc zmiana na piersiach powoduje ból, prawdopodobnie jest to inny rodzaj guzka.

Leczenie tłuszczaków

Przede wszystkim, w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia tłuszczaka w piersiach, trzeba upewnić się, czy na pewno ma się do czynienia właśnie z tym rodzajem guzka. Najpierw lekarz wykona badanie palpacyjne piersi, może również zlecić USG i mammografię. W wielu przypadkach te badania wystarczą, aby potwierdzić diagnozę. Tłuszczaki mogą być jednak mylone z tłuszczakomięsakiem, które są zmianami o charakterze złośliwym. Dlatego w przypadku wątpliwości zalecana jest biopsja tłuszczaka, która dokładnie potwierdzi charakter zmiany w obrębie piersi.

Jak leczyć tłuszczaka, gdy zostanie on już jednoznacznie potwierdzony? W większości przypadków ogranicza się wyłącznie do regularnej kontroli guzka. Szczególnie gdy zmiana jest niewielka, nie przeszkadza ona w normalnym funkcjonowaniu. Obserwacja jest jednak konieczna, aby stwierdzić, czy guzek nie ulega powiększeniu. Natomiast gdy tłuszczak ma duży rozmiar i jednocześnie przeszkadza pod względem estetycznym, wówczas można go usunąć chirurgicznie. Co interesujące, w przypadku tego typu zmian, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po usunięciu, tłuszczak już się nie odnowi.