USG Piersi

Czym jest sonomammografia?

Sonomammografia to nic innego jak badanie USG piersi. Stanowi ono jedną z najważniejszych metod wspomagających diagnozowanie nowotworu. W prawie każdym przypadku stosowana jest ona jako badanie uzupełniające. Najlepszy obraz uzyskamy, używając profesjonalnego sprzętu. Aktualnie zaleca się korzystanie z głowicy o częstotliwości nie mniejszej niż 7,5 MHz, która pozwala na uzyskanie właściwej rozdzielczości w obrazie tkanek. Jednym z czynników potwierdzających, że badanie zostało wykonane prawidłowo, jest sama osoba je wykonująca. Im większe ma doświadczenie, tym większą zwraca uwagę na czułość i szczególność uzyskanego wyniku. W prawidłowej diagnostyce niezwykle istotny jest także prawidłowo przeprowadzony wywiad pozwalający na określenie wszelkiego ryzyka oraz aktualnych dolegliwości pacjentki.

Regularne badanie USG piersi czy mammograficzne pozwoli na szybkie wykrycie zmian powstających w gruczole piersiowym. Należy jednak pamiętać, że nie każda nieprawidłowość jest nowotworem. Badania dowodzą, że ponad 80% wykrytych zmian to te o charakterze łagodnym niewymagającym dodatkowego leczenia. Wiarygodną odpowiedź na pytanie, z jaką zmianą mamy do czynienia daje dopiero wykonana biopsja, polegająca na pobraniu tkanki do badania mikroskopowego. Jest to jedyny sposób na uzyskanie w pełni prawdziwej informacji odnośnie do rodzaju powstałej zmiany. W zależności od rodzaju zmiany i jej umiejscowienia zostaje podjęta decyzja, w jaki sposób zostanie pobrany materiał do badania. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia dalszego leczenia, gdyż powinna być ona jednocześnie przyjazna dla pacjentki oraz dawać jednoznaczny wynik diagnostyczny. Należy bowiem pamiętać, że samo badanie USG piersi nie pozwoli na jednoznaczną ocenę wykrytej zmiany tak, jak ma to miejsce, kiedy wykonywana jest biopsja, np. w naszym gabinecie w Warszawie.

Zalety USG piersi

Największą zaletą tego rodzaju badania jest fakt, że nie wymaga ono wcześniejszego przygotowania oraz jest bezbolesna. Pacjentki doceniają również to, iż wynik jest natychmiastowy, więc nie trzeba na niego czekać. USG piersi jest stosowane jako uzupełnienie mammografii, ponieważ wskazuje czy dana zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy. Dużym atutem tego rodzaju badania jest również fakt, że nie brakuje aparatury, którą można go wykonać. Badanie jest w pełni nieinwazyjne oraz bezbolesne, przy czym niezwykle dokładne i skuteczne. W profilaktyce zaleca się wykonywanie badania raz na dwa lata kobietom w wieku od 30 do 50 roku życia.

Badanie piersi w praktyce

USG piersi może być wykonywane jednakowo przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Oczywiście zdecydowanie częściej problem ten dotyczy Pań, jednak zmiany we współczesnym trybie życia oraz coraz częstsze spożywanie żywności silnie przetworzonej powoduje, że również panów dotykają choroby piersi. Jeżeli kobieta wykonuje badanie w celach profilaktycznych, dla jej komfortu zaleca się, aby było ono wykonywane w pierwszej połowie cyklu. Wynika to głównie z faktu, że w drugiej części piersi są bardzo często obrzmiałe i bolesne, co może powodować znaczny dyskomfort. Dodatkowo w drugiej połowie cyklu następuje zmiana gospodarki hormonalnej, która może utrudnić przeprowadzenie badania. USG trwa około 15 minut. Przed zabiegiem należy rozebrać się od pasa w górę. Rękę po stronie, gdzie znajduje się zmiana, należy umieścić pod głową tak, aby maksymalnie spłaszczyć pierś. Następnie osoba badająca nakłada specjalny żel i przy pomocy głowicy przewodzonej falami ultradźwiękowymi wykonuje USG. Rak piersi jest nowotworem najczęściej dotykającym kobiety, dlatego tak ważne jest wykonywanie USG za każdym razem, kiedy zostanie wykryta jakaś zmiana, aby móc określić jej charakter oraz podjąć decyzję odnośnie do dalszego leczenia.