Biopsja mammotomiczna piersi (mammotomia)

Biopsja mammotomiczna, nazywana inaczej mammotomią, to zabieg polegający na precyzyjnym pobieraniu wycinków z piersi. W sytuacji, kiedy podczas mammografii czy USG piersi wykryta zostanie zmiana w gruczole piersiowym, potrzebne jest pobranie tkanki w celu ustalenia charakteru zmiany.

Mammotomia jest najnowocześniejszą i najbardziej precyzyjną techniką badania zmian, stosowaną również przy usuwaniu małych zmian, z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa.

Nasz ośrodek diagnostyki i leczenia piersi, zapewnia możliwość skorzystania z badań takich jak biopsja mammotomiczna prywatnie, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga w znieczuleniu miejscowym, a postęp i prawidłowość pobierania wycinka specjalista obserwuje na ekranie USG.

Biopsja mammotomiczna:

  • jest zabiegiem mało inwazyjnym – nie deformuje piersi, pozostawiając jedynie niemal niewidoczną, niewielką bliznę,
  • łączy zalety biopsji cienkoigłowej z korzyściami biopsji chirurgicznej – wyważając między inwazyjnością a wiarygodnością pobranego materiału badawczego,
  • nadaje się m.in. dla pacjentek po operacjach guzków piersi oraz przy zwyrodnieniach wielotorbielowych.

Zabieg trwa ok. 20 minut.

Podkreślić też warto, że w przypadku zabiegów takich jak biopsja mammotomiczna, cena jest rozsądna, a inwestycja w badanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

CENNIK – biopsja Mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna prywatnie: FAQ

Czy konieczność wykonania mammotomii oznacza, że mam nowotwór?

Nie. Badanie zalecane jest w przypadku każdej wykrytej podczas samodzielnego badania, mammografii bądź USG zmiany. W 80% przypadków, okazują się one łagodne i nie wymagają podjęcia żadnych działań.

Dlaczego biopsja mammotomiczna to dobry wybór?

Mammotomia to innowacyjne badanie, które pozwala uzyskać wiarygodny, podobnie jak w przypadku biopsji chirurgicznej, materiał badawczy, ale jest jednocześnie mniej inwazyjne. Nie wymaga zatem hospitalizacji, w przeciwieństwie do biopsji chirurgicznej.

Jaka jest dokładność mammotomii?

Wysoka. Innowacyjne urządzenie stosowane przy tej biopsji pozwala niemal bezbłędnie, z dokładnością do 1 mm zlokalizować zmianę, a rotacyjny system próżniowy umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do zbadania w postaci, która daje rzetelne wyniki.

Czy potrzebne jest duże nacięcie?

Średnica igły do biopsji mammotomicznej wynosi 3mm. Dla porównania – nacięcie przy biopsji chirurgicznej to ok. 3 cm.

Czy będę miała bliznę?

Pozostanie niewielki, ledwo widoczny ślad o średnicy ok. 3mm.

Czy wymagana jest narkoza?

Nie. Zabieg przeprowadzany jest w większości przypadków w znieczuleniu miejscowym.

Czy po zabiegu muszę zostać w szpitalu?

Nie, mammotomia nie wymaga hospitalizacji. Po zakończeniu badania można wrócić do domu.

Czy kobieta w młodym wieku może się poddać biopsji mammotomicznej?

Tak. Nie ma żadnych wiekowych przeciwwskazań przy zastosowaniu tego badania. Co więcej, mammotomia jst metodą mało inwazyjną i pozostawiającą jedynie nieznaczną bliznę, przez co chętnie wybierana jest przez młodsze kobiety.

Jaki jest poziom wiarygodności biopsji cienkoigłowej?

Cienkoiglowa biopsja, choć najmniej uciążliwa dla pacjentki, nierzadko jest niewystarczająca dla postawienia bezsprzecznej diagnozy charakteru zmiany. Histopatolog nie ma też możliwości oceny charakteru nowotworu na podstawie tego badania, wskazując czy jest on przedinwazyjny czy też inwazyjny.

Czy biopsję mammotomiczną można przeprowadzić po wycięciu łagodnego guzka piersi, przy badaniu zmian drugiej piersi po amputacji tej z nowotworem, bądź leczeniu oszczędzającym nowotwór piersi?

Tak. To badanie małoinwazyjne, więc można je zastosować w tych sytuacjach.

Jakie są przeciwwskazania przy stosowaniu tej metody?

Zaliczamy do nich: zaburzenia krzepliwości krwi, skórne infekcje w miejscu planowanej mammotomii, niewydolny układ immunologiczny, ciążę.

Jeśli jesteś zainteresowana wykonaniem u nas badań takich jak biopsja mammotomiczna, cennik znajdziesz w odpowiedniej zakładce na stronie lub w recepcji naszego ośrodka.

Zapraszamy.

Przechwytywanie