Czym jest biopsja mammotomiczna piersi (mammotomia)?

Mammotomia jest zabiegiem inwazyjnym polegającym na pobraniu wycinków z piersi. Wykonuje się go zawsze wtedy, kiedy podczas mammografii lub USG zostaje uwidoczniona zmiana w obrębie gruczołu piersiowego. W takich sytuacjach pobierany jest wycinek mający na celu określenie, jakiego rodzaju jest to zmiana. Aktualnie mammotomia uznawana jest za najnowocześniejszą i najbardziej precyzyjną technikę badania, stosowaną także przy usuwaniu małych zmian, z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa.

W naszym ośrodku diagnostyki i leczenia piersi w mieście Warszawa wykonywana jest m.in. biopsja piersi mammotomiczna. Zabieg ten może zostać wykonany prywatnie przy użyciu najnowszej technologii. Biopsja wykonywana jest przez doświadczonego lekarza chirurga w znieczuleniu miejscowym. Podczas całego zabiegu na ekranie USG specjalista obserwuje postęp i prawidłowość pobierania wycinka.

Zalety biopsji mammotomicznej

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to zabieg mało inwazyjny, gdyż nie deformuje on piersi, pozostawiając jedynie niemal niewidoczną, niewielką bliznę. Łączy ona zalety biopsji cienkoigłowej z zaletami zabiegu chirurgicznego, zapewniając optymalny stosunek inwazyjności do wiarygodności pobranego materiału badawczego. Jest to odpowiednia forma badania także dla pacjentek po operacjach guzków piersi oraz przy zwyrodnieniach wielotorbielowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że biopsja trwa zaledwie 20 minut. Korzyści dla zdrowia płynącego z jej wykonania są dużo wyższe niż poniesione koszty finansowe.

Najczęściej zadawane pytania

Pacjentki często pytają, czy konieczność wykonania biopsji oznacza, że chorują na nowotwór. Oczywiście, że nie. Badanie to wykonuje się standardowo w przypadku każdej wykrytej zmiany. Badania donoszą, że ponad 80% wyników wskazuje na zmiany o charakterze łagodnym. Bardzo często pojawiają się również pytania, czy biopsja mammotomiczna to dobry wybór. W odpowiedzi na to pytanie warto poruszyć kilka kwestii. Przede wszystkim jest to badanie innowacyjne, zdecydowanie mniej inwazyjne niż w przypadku zabiegu chirurgicznego. Nie wymaga hospitalizacji, dlatego też jej zdecydowanie mniej stresujące dla samej pacjentki a uzyskany materiał badawczy jest tak samo wartościowy. Należy również zwrócić uwagę na wysoką dokładność tego rodzaju biopsji. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwala na wskazanie niemal bezbłędnej lokalizacji guza z dokładnością do 1 mm, a rotacyjny system próżniowy umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do zbadania w postaci, która daje rzetelne wyniki. Dla pacjentek istotna jest także średnica igły, którą zabieg jest wykonywany. W przypadku biopsji mammotomicznej wynosi ona 3 mm a dla porównania, przy chirurgicznej nacięcie ma ok. 3 cm. Po badaniu pozostaje więc jednie niewielki ślad. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zabieg w większości przypadków wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz nie wymaga hospitalizacji, dzięki czemu po zakończeniu badania można wrócić do domu. Biopsja mammotomiczna jest bardzo chętnie wybierana przez młode kobiety ze względu na niewielką bliznę pozostającą po jej przeprowadzeniu. Jeżeli zaś chodzi o biopsję cienkoigłową, należy pamiętać, że może być ona niewystarczającą do postawienia pełnej diagnozy, gdyż histopatolog nie ma możliwości oceny charakteru nowotworu, czyli określenia czy jest on przedinwazyjny, czy też inwazyjny. Biopsję mammotomiczną można również przeprowadzić po wycięciu łagodnego guzka piersi, przy badaniu zmian drugiej piersi po amputacji tej z nowotworem bądź też w leczeniu oszczędzającym. Jak przy każdym zabiegu również w tym wypadku występują przeciwskazania do jej wykonania, a należą do nich: zaburzenia krzepliwości krwi, skórne infekcje w miejscu planowanej mammotomii, niewydolny układ immunologiczny oraz ciąża.

Osoby zainteresowane wykonaniem badań takich jak biopsja mammotomiczna szczegółowy cennik znajdą w odpowiedniej zakładce na stronie internetowej oraz w recepcji naszego ośrodka.