WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH NA ZASADACH OKREŚLONYCH W POLITYCE PRYWATNOŚCI, JEŚLI NIE WYRAŻASZ ZGODY NA WYKORZYSTYWANIE COOKIES WE WSKAZANYCH W NIEJ CELACH, W TYM DO PROFILOWANIA, PROSIMY O WYŁĄCZNIE COOKIES W PRZEGLĄDARCE LUB OPUSZCZENIE SERWISU
Profilaktyka
Wczesna diagnostyka raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie
Badania diagnostyczne raka piersi wykonane we wczesnym jego rozwoju dają szansę na 100% wyleczenie. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy zostanie wykryta zmiana będąca w stanie przedinwazyjnym, czyli takim, który rozwija się bez przerzutów do węzłów chłonnych. Należy jednak pamiętać, że z każdym kolejnym stopniem zaawansowania choroby szanse ta maleją o 25%. Badanie w kierunku raka piersi wykrywające wczesną zmianę ma dodatkową zaletę, jaką jest możliwość przeprowadzenia leczenia oszczędzającego, w znacznym stopniu zwiększa komfort życia zarówno podczas terapii, jak i powrotu do normalnego życia.
Najbardziej popularnym sposobem na wykrycie wielu zmian w gruczole piersiowym jest samobadanie. Również lekarz ginekolog, na każdej wizycie kontrolnej powinien wykonać palpacyjnie badanie piersi. Badania donoszą, że aż 30% wszystkich zmian wykrywanych jest właśnie w ten sposób. Należy jednak pamiętać, że palpacyjnie jesteśmy w stanie wyczuć guzek o wielkości około 1-2 cm, natomiast zmiany przedinwazyjne bardzo często mają zaledwie kilka mm i zazwyczaj nie są wykrywane w tego rodzaju badaniu. To właśnie z tego powodu tak ważne jest wykonywanie badań obrazowych typu USG i mammografia, które mogą wykryć nawet najmniejsze zmiany.
Przyczyny powstania raka piersi i podwyższone ryzyko zachorowania
Istnieje wiele przyczyn powstania raka piersi poczynając od tych idiopatycznych a kończąc na obciążeniu genetycznym. W diagnostyce oraz badaniu ryzyka powstania nowotworu istotna jest także przeszłość położnicza. Kobiety, które urodziły pierwsze dziecko po 35 roku życia lub miały problemy laktacyjne należą do grupy o zwiększonym ryzyku zachorowania. Wynika to z faktu, że gruczoły piersiowe w pełni dojrzewają dopiero po porodzie. Samo poczęcie dziecka zdecydowanie zmniejsza z kolei ilość menstruacji, a tym samym poziom estrogenu, co z kolei zapobiega powstaniu nowotworu. Z tego samego powodu do grupy o podwyższonym ryzyku zaliczamy kobiety, które długo miesiączkowały. Jeżeli pierwsze krwawienie było przed 12 rokiem życia a ostatnie w wieku ponad 55 lat, oznacza to podwyższony poziom estrogenu. Należy także pamiętać, że przy ocenie ryzyka zachorowania istotne są wszystkie ciąże również te, które zakończyły się poronieniem. Wnikliwy wywiad lekarski pozwala na określenie ryzyka zachorowania na raka piersi, a co za tym idzie wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki w postaci zdecydowanie częściej wykonywanych badań i wizyt u ginekologa. Celem wszystkich tych działań jest wczesne wykrycie ewentualnych zmian, aby możliwe było zastosowanie terapii oszczędzającej zamiast tej agresywnej.
Badania genetyczne a rak piersi
Aktualnie szacuje się, że obciążenie genetyczne jest przyczyną około 10% wszystkich zachorowań. Jeżeli bowiem doszło do mutacji genów BRCA1 i BRCA2 to ryzyko powstania nowotworu piersi zwiększa się o 50% do 80%. Wysokie prawdopodobieństwo zachorowania występuje również wtedy, kiedy na nowotwór choruje najbliższa osoba (babcia, mama, siostra).
Dieta i tryb życia w leczeniu
W procesie leczenia istotna jest dieta i tryb życia. Ograniczenie spożywania produktów przetworzonych oraz zawierających konserwanty w dużym stopniu poprawia nie tylko samopoczucie,
ale również wspiera samą terapię. Tak samo jest w przypadku aktywności fizycznej. Jeżeli kobieta jest już po przebytej operacji, należy jedynie pamiętać o skonsultowaniu ze specjalistą, jaki rodzaj sportu czy ćwiczeń byłby polecany.
Jeśli masz więcej niż 20 lat powinnaś regularnie badać swoje piersi.
Pamiętaj, że:
- nie badasz się po to by wykryć guza, lecz aby upewnić się, że go nie ma
- najlepiej badać się zawsze tydzień po menstruacji, a po menopauzie raz w miesiącu, np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca
- gdy zauważysz coś niepokojącego idź do lekarza, nie zwlekaj!
- nie wyciągaj pochopnych wniosków – nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy należy dać pod rozwagę lekarzowi.
Po co masz się niepokoić. Niech on się martwi. Z pewnością nie obrazi się, jeśli go odwiedzisz, a okaże się, że jesteś zdrowa jak ryba lub cierpisz na niegroźną chorobę w postaci zwyrodnienia torbielowatego czy mastopatię. - piersi trzeba obserwować i kontrolować
- mimo całej staranności i systematyczności nie czuj się zwolniona od okresowych kontroli swoich piersi u lekarza – wizyta u specjalisty chorób piersi, ginekologa, lekarza rodzinnego itp. jest dobrą okazją.